0 232 999 37 39

Kış Aylarında Beslenme

Kış soğuğunun gelmeye başladığı bu dönemde vücudumuzu kışa hazırlamak gerekir. Mevsimsel geçiş dönemlerindeki hava değişikliklerine vücudun bağışıklık istemi yetersiz kalabilir, kendisinizi halsiz ve yorgun hissebilirsiniz. Yine bu aylarda mevsimsel stress denilen kışın kilo almaya neden olan bir sendromdan dolayı kilo alabilirsiniz  İşte bu durumları önlemek, hem vücudumuzu kışa hazırlamak hem de kilo alımını engellemek için alınması gereken tedbirlerden birkaçı;

Enfeksiyonlar; Kış aylarında salgın hastalıkların, özellikle de gribin artması ile birlikte, hastalıklara karşı vücut direncinde azalma görülür. Soğuk havalarda daha fazla C vitamini içeren besinler tüketmeliyiz . C vitamini ile beraber antioksidant olarak A,  ve E vitaminlerine de kışın daha fazla ihtiyacımız olduğunu unutmamak gerekir. Antioksidan madde ise;oksitlenmeyi önleyici maddelerdir.Kendilerini feda ederek hücrelerimizi oksitlenmekten korurlar.Bunu ,vücudumuzdaki bazı enzimleri artırıp savunma mekanizmamızı daha da güçlendirerek yaparlar.Böylece bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırmış oluruz.

İşte size kışın daha çok ihtiyacımız olan bazı vitaminlerin kaynakları
Vitaminler               Kış için kaynakları
Vitamin A                 Balık, yumurta, havuç, kuru kayısı, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul, roka, tere v.b)
Vitamin E                  Yağlı tohumlar(ceviz, fındık v.b.), bitkisel sıvı yağlar, balık
Vitamin C                 Kuşburnu, maydanoz, brokoli, turunçgiller(limon,portakal,mandalina)

Orta yaş sağlıklı bireyler için hastalıklardan koruyan vitaminlerin ortalama gereksinimler;

 

VİTAMİN    GEREKSİNİM        HANGİ BESİN NE KADAR YENMELİ?
A vitamini     700-900 Mg/gün      (150 gr balık  veya 25 gr kuru kayısı,
1 porsiyon ıspanak yemeği veya 1 küçük havuç)        
E vitamini     15 mg/gün                 (1 avuç ceviz veya fındık 1 avuç veya yemeklerle alınan bitkisel sıvı yağlar)
C vitamini     75-90 mg/gün           (2 avuç maydanoz veya 2 adet portakal, 3 adet mandalina)

 

VİTAMİNLER ÇOK HASSASTIR DIŞ ETKENLERLE YOK OLABİLİR!
A vitamini, ultraviyole ve ısıya duyarlıdır. Yiyecekleri oda ısısında ve güneşe maruz bırakmayalım!
C vitamini, oksijen ve ısıya duyarlıdır. Sebze ve meyveleri sıcak ortamda ve kesilmiş olarak üzeri kapatılmadan bekletmeyin!
E vitamini, oksijene ve ısıya duyarlıdır. Yiyecekleri uzun süre kızartmayın, bitkisel sıvı yağlarınızı 3 defaden fazla kullanmayıp, karanlık ve ağzı kapalı cam şişelerde muhafaza edelim!

Obezite; Kış aylarının bir türlü kontrol altına alamadığımız fazla kilolar... Bazal metabolizmanın (vücudun ihtiyacı olan asgari enerji miktarı) değiştiği kış aylarında vücut ısısı düşmekte ve Mevsimsel Stress Sendromunda dolayı yemek yeme isteği artarak yüksek enerji veren karbonhidratlı ve yağlı gıdalar tüketilerek mutluluk hormonu olan Endorfin salınımıyla yeme eğilimi kısırdöngüsüne girilmektedir. Böylece alınan kilolara günlük fiziksel aktivite azlığı da eklendiğinde obezite başlamaktadır. Yaza'a göre kış aylarında sık sık, az az ve kalorisi düşük gıdaları tercih etmek gerekmektedir. Tatlı arzusu meyve ile giderilip, açlık sebze yemekleri ve esmer ekmekle bastırılmalıdır.

Kabızlık; Havanın soğuması ile birlikte fiziksel aktivite azlığı, evde unlu gıda tüketimi artarak bağırsakların çalışmasında önemli rolü olan lifli yiyecekleri daha az tüketmeye başlamak en önemli sebepleridir. Kışın taze sebze-meyve çeşidinin azalmasına bağlı olarak  tüketimleri azalmaktadır. Çözüm ise lif oranını artırmaktır. Yani  haftada 2-3 kez kurubaklagil, her yemekte salata tüketimini artırmak kabızlığı engelleyecektir.