0 232 999 37 39

Ramazan’a Hoşgeldin Derken

Onbir ayın sultanı Ramazan geldi bile. Uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutacaklar için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi bu ay daha da artıyor. Uzun süren açlık sonrası iftar sofralarının yağlı, kızartmalı ağır yiyeceklerden değil; dengeli, hafif gün içinde vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, sağlıklı karbonhidrat ve protein kaynaklarından oluşması çok önemli. 17 saate varan açlık sonrası bir anda aşırı beslenmek kan şekerinde ani iniş çıkışlara , yemek sonrası yorgunluk , halsizlik, uyku haline, sindirim sorunları gibi bir çok rahatsızlığa hatta kalp krizine neden olabilmekte. Bunun yanında; yaşlılar, diyabet, tansiyon hastaları, kalp, karaciğer böbrek yetmezliği olanlar, diyaliz hastaları, kanser hastaları, kronik hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanması gereken hastalar riskli gruptur ve mutlaka hekimlerine danışmaları gerekmektedir.

Ramazan’ı sağlıklı geçirmek için ;

Sadece su içip niyetlenmeyin, mutlaka sahura kalkın! Sahurda sizi gün içinde tok tutmaya yardımcı esmer ekmek, yanında kalite protein kaynaklarından yumurta, az tuzlu peynir, vitamin –mineral kaynağı ve sindirim dostu bol söğüş ,meyve, ayran, yoğurt gibi besinler doğru tercihler arasındadır.

İftarda aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı yiyeceklerden, şerbetli tatlılardan, hamur işi ve şarküteri ürünlerinden uzak durun, sofranızda az yağlı et, hafif çorbalar, kurubaklagiller, sebzeler, yoğurt, tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı besinlere yer açın. Bir anda midenize yüklenmek yerine 4 öğün şeklinde azar azar beslenmeye dikkat edin.

Posa tüketimi bağırsak sağlığınız için bu dönemde daha da önem kazanıyor, meyve, sebze, salata yemeyi ihmal etmeyin ve kaybettiğiniz suyu yerine koymak için bol bol oda sıcaklığında su tüketin.

Şerbetli tatlılar, çok tuzlu yiyecekler susuzluk hissine neden olur, sütlü tatlılar ve dondurma en sağlıklı tercihler olarak sofranızda yer alsın.

Aşırı kahve-çay tüketimi de gün içerisinde daha fazla susamaya neden olacağından sınırlandırmanızda fayda var.

Uzun süren açlık ile birlikte yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için iftar sonrası hafif tempolu yürüyüşler yapabilir, sindirimi rahatlatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.