0 232 999 37 39

Gebelikte Beslenme Eğitimi

Bebek ihtiyacı olan besinleri annesinden sağladığı için gebelik sırasında bazı besin öğelerinin gereksinimi artar. Anne adaylarının gebelik öncesi ve sırasında yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bazı besin öğelerinin yetersiz alınması bebekte bir takım hastalıklara ve anomalilere sebep olabilir. Örneğin A vitaminininden yetersiz beslenilmesi mikrosefali,göz , D vitaminin yetersiz alımı iskelet sisteminde bozukluklara , folik asidin yetersiz alımı nöral tüp defektine, düşük doğum ağırlığına, beyin gelişimi yetersizliğine neden olabiliyor.

Artan gereksinimin karşılanamaması durumunda anne de etkilenir ve kansızlık, kemiklerden kalsiyum çekilmesi, diş çürükleri ve ödem görülebilir.

Hamilelikte özellikle;  omega3, demir ,kalsiyum, çinko ,folik asit, B12 ,A,C,D  vitaminlerini yeterli alacak şekilde, yeterli ve dengeli beslenmelisiniz.

Omega3:  tuna,somon gibi yağlı balıklar, semiz otu, yeşil yapraklı sebzeler, kanola yağı, ceviz, badem.

Demir: kırmızı et, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru üzüm, kuru incir.

Kalsiyum: süt, yoğurt, pekmez, peynir çökelek kaşar, kurubaklagiller, fındık.

Çinko: et,balık, süt, yumurta ,yağlı tohumlar

Folik asit: kurubaklagiller, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler.

A vitamini: süt, balık ,yumurta, ıspanak ,havuç ,domates, yeşil yapraklı sebzeler.

C vitamini: yeşil ve kırmızı biber, patates, turunçgiller.

Öneriler:

demir ilaçları kabızlığı arttırabilmektedir. Bunun için probiyotik yoğurt, kabuklu ,çekirdekli elma, trabzon hurması, sebze, kumlu armut, mürdüm eriği, bamya  tüketilebilir. Doktorunuzun önerdiği düzeyde yürüyüş ve bol sıvı tüketimi de bu sorunun çözümünde etkilidir.