0 232 999 37 39

Doğru Bilinen Yanlışlar

YANLIŞ : Light ürünler kilo verdirir.

DOĞRUSU:  Light ürün sadece kalorisi ve yağ oranı bir miktar azaltılmış ürünlerdir. Light ürünleri kalorisiz sanıp bolca tüketmek yanlıştır, farkında olmadan aşırı miktarlarda tüketilen bu ürünler şişmanlamaya bile yol açabilir. Kepek ve lif içeren light ürünleri  besin çeşitliliğini ve posa tüketimini arttırmak için uygun miktarlarda diyetinize ekleyebilirsiniz.

 

YANLIŞ: Ekmeği tamamen kesersem kilo veririm

DOĞRUSU: Karbonhidratlar (glikoz) vücudumuzun başlıca enerji kaynağıdır. Enerjimizin % 50-55’inin karbonhidratlardan gelmesi gerektiğini düşünürsek ekmeği tamamen kesmek doğru bir davranış olmayacaktır. Kaliteli karbonhidrat kaynakları  (tam tahıllı, kepek, çavdar ekmeği, makarna, bulgur pilavı) mutlaka diyette yer almalıdır.

 

YANLIŞ : Saat 19:00 dan sonra bir şey tüketmemeliyim.

DOĞRUSU: Çok geç saatlere kadar oturan bir kişi ile erken saatlerde yatan kişinin beslenme düzeni farklı olmalıdır. Uzun süren açlıklar kan şekerinde dengesizliklere neden olarak kilo alımına sebep olabilir. 2-2,5 saatlik aralarla az ve sık beslenmek en uygun davranış olacaktır. Gece uzun sürecek açlık öncesi yatmadan 2-2,5 saat önce bir ara öğün tüketilebilir.

 

YANLIŞ : Bitkisel yağların kalorisi daha düşüktür.

DOĞRUSU: bütün yağların kalorisi aynıdır , 1 gramı 9 kcal verir. Bitkisel sıvı yağları tercih etmemizin sebebi hayvansal yağların fazla tüketiminin kalp-damar hastalıklarına zemin hazırlaması ve kolesterol üzerine olumsuz etkilerinden dolayıdır.

 

YANLIŞ : Az yemek ve öğün atlamak kilo verdirir.

DOĞRUSU: Öğün atlamak ve uzun süren açlık metabolizmada yavaşlamaya neden olurken bir sonraki öğünde aşırı tüketime de neden olur. Az yemek konusunda ise önemli olan sağlıklı tercihler yapmaktır. Örneğin 100 gram kızartılmış patatesin kalori değeri 490 kalori iken  aynı büyüklükte bir patates fırında pişirildiğinde ise 70 kaloridir.

 

YANLIŞ : Arkadaşının diyetini uygulayarak ben de kilo verebilirim.

DOĞRUSU: Diyet bir beslenme düzenidir ve tamamen kişiye özel olarak hazırlanır. Kişinin boyu,yaşı, mesleği, fiziksel aktivitesi, uyku düzeni, kan değerleri ve sahip olduğu rahatsızlıklar gibi bir çok değer göz önüne alınarak uygun bir beslenme programı düzenlenmiştir. Bir başkasının kilo verdiği program ile bir başkası kilo alabilir veya  gereğinden çok düşük kalori alımıyla ya da kan değerleriyle uyuşmayan diyet sonrası  sağlığını bozulabilir.

 

YANLIŞ : Şok diyetler kilo verdirir.

DOĞRUSU: Şok diyetler kilo verdirebilir fakat aynı zamanda sağlığınızı da tehlikeye sokar. Kısa zamanda fazla ağırlık kaybeden kişilerin tartıda gördükleri değer yanıltıcıdır, genellikle kas,su ve mineral kaybı yaşarlar. Yorgunluk ,sinirlilik, soğuğa karşı toleransın azalması, deri kuruluğu, kabızlık, saçlarda incelme ve menstürasyon düzensizliği oluşabilir.  Ayrıca vücut uzun süre kalori ve besin öğelerinden  yetersiz beslendiğinde her yediğini depolamaya başlar ve kısa süre sonra kaybedilen kilolar fazlasıyla geri gelir. Esas olan hayat boyu uygulanabilir  sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine kurulu bir programla kilo kontrolünü sağlamaktır.

 

YANLIŞ : Meyve kilo aldırmaz, istediğim kadar yiyebilirim.

DOĞRUSU: İçerdiği posa ve vitaminlerden dolayı  bireyin ihtiyacına göre günde 3-4 porsiyon tüketilmesi gereken  meyvenin de bir kalori değeri vardır. Aşırı miktarlarda tüketilmesi meyve şekeri dediğimiz fruktozun aşırı alınmasına ve kilo alımına yol açabilir. Meyve tüketiminde miktara dikkat etmek ve meyve suyu yerine meyvenin kendisi yemek doğru bir davranış olacaktır.

 

YANLIŞ : Soda= maden suyu ?

DOĞRUSU: Soda ve maden suyunun aynı olduğu kanısı ülkemizde çok yaygındır. Oysa maden suyu; doğal kaynaklardan elde edilen ve içinde; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ,florür, iyodür, bikarbonat ve sülfat bulunan sulardır. Soda ise suya karbondioksit ilavesi yapılarak elde edilen yapay bir içecektir, mineral içermez. İkisi de mideyi rahatlatır fakat maden suyu zengin içeriği ile günlük mineral alımına katkıda bulunur. Maden suyu alırken kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek, sodyum içeriği düşük  olanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı bireyler günde 1-2 şişe maden suyu tüketebilir. Eğer hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, böbrek  hastalıkları gibi sodyum kısıtlaması gerektiren bir hastalığınız varsa doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

 

YANLIŞ : Yeşil kahve kilo verdiriyormuş.

DOĞRUSU: Yeşil kahve, kavrulmamış kahvedir. Kavrulmadığı için içerisindeki antioksidan ve klorojenik asit miktarı kavrulmuş kahveye oranla daha fazladır. Klorojenik asit, antioksidan özelliği ve kafein içeriği ile metabolizmayı hızlandırır, yorgunluğa iyi gelir, kalp dostudur, kansere ve hipertansiyona karşı koruyucudur. fakat zayıflamak için olumlu etkileri olup olmadığı konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Günde iki fincanla sınırlı tüketilebilir. Hamileler ve emzikliler için güvenilirliği bilinmemektedir.

 

YANLIŞ : Diyet yaparken yağı tamamen kesmek gerekir.

DOĞRUSU: Yağların ; yağda eriyen A,D,E,K  vitaminlerinin vücutta kullanılmasını sağlamak, vücutta önemli kimyasal reaksiyonlarda rol oynamak, hormonların yapısında bulunmak gibi önemli işlevleri vardır ve dengeli bir beslenme programında belli miktarda kullanılan sağlıklı yağların her zaman yeri olmalıdır.

 

YANLIŞ : Esmer ekmek ve esmer şeker az kalorilidir.

DOĞRUSU: Esmer ekmek beyaz ekmekten veya esmer şeker beyaz şekerden daha düşük kalorili değil. Tam tahıl ,rafine edilmemiş ürünlerin tavsiye edilmesinin nedeni içeriğindeki sağlığa faydalı değerleri  saflaştırma sonucu kaybetmemiş olmaları ve kan şekerini daha yavaş yükseltmeleridir.

 

YANLIŞ : Limonlu/ Sirkeli su içmek zayıflatır.

DOĞRUSU:  Bu şekilde mucize yaratacak bir yiyecek malesef yoktur. ”Bunu yersen kilo verirsin, bunu yersen vücudun yağ yakar” diyebileceğimiz bir besin henüz bulunamamıştır. Ancak limonlu/ sirkeli suyun şu şekilde etkisi olduğu doğrudur:

Limon ve sirke aslında asidik yapıdadırlar ancak vücutta suyla birlikte bazik etki gösterirler. Vücut sürekli yediklerimizden ve içtiklerimizden asit biriktirme eğilimindedir. Limonlu/ Sirkeli su içmek bazik etkilerinden dolayı vücuttaki asitleri temizlemeye yardımcı olur. Asitler genellikle vücutta, yağların olduğu yerde tutulurlar. Asitleri nötralize etmek yağların serbest kalmasını sağlar; ancak bu yağlar sadece diyet ve egzersiz yaparak yakılabilir.

 

YANLIŞ : Yemekten önce bir bardak su içmek iştahı keser ve kilo verdirir.

DOĞRUSU: Yemekten hemen önce su içmek doğru değildir. Yemekten önce su içmek, suyun bazikliğe yakın özelliğinden dolayı midenin asidik yapısını bir miktar nötralize etmektedir. Midenin, sindirim aşamasında asidik yapıda olması gerekir. Özellikle proteinlerin sindirimi için midede asidik ortama ihtiyaç vardır. Proteinlerin tam sindirilememesi, bağırsaklara gelen kalıntıların burada aşınmalar oluşturmasına neden olabilmektedir.  Ayrıca yemek öncesi su içmek mide boşalmasının hızlı olmasına ve bağırsaklara gelen yiyeceklerin hızlı emilimine neden olmaktadır. Hızlı emilim kan şekerinin de hızlı yükselmesine neden olacaktır. O yüzden suyu yemeklerden hemen önce içmek yerine en az 15-20 dakika önce içmek en doğrusudur.

 

YANLIŞ : Zayıflamak için haftada 1-2 kez 30 dakikalık egzersizler yapmak yeterlidir.

DOĞRUSU: Hareketsiz kalmak yerine az da olsa spor yapmak kesinlikle daha iyidir. Ancak haftada 1-2 defa 30 dakikalık egzersizler yeterli olmayacaktır. Yapabiliyorsak her gün ya da gün aşırı spor yapmak tercih edilmelidir. Spora başlayınca süresinin 60 dakikayı bulmasına özen gösterilmeli ve anlamlı olması için çok hafif düzeyde yapılmamalıdır. Spor yapmak, metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır ve hızlı bir metabolizma dinlenme halinde bile daha fazla kalori yakılmasını sağlayacaktır.

 

YANLIŞ : Protein diyeti yapmak hızlı ve sağlıklı zayıflama sağlar.

DOĞRUSU: Protein alımının vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein ağırlıklı beslenmek kas dokusu ve su kaybına neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı gerçekleşir. Yağsız doku kütlesi kaybı metabolik hızı düşürür. İnsanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler ancak kaybedilen kilonun çoğunluğu su ve kastandır. Metabolizma yavaşladığı için de diyeti bırakma sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır. Ayrıca sadece protein ağırlıklı beslenmek sağlık açısından da risk oluşturmaktadır. Lif eksikliğinden dolayı konstipasyon en başta görülen problemdir. Kandaki trigliserit, kolesterol ve üre miktarında artış özellikle kalp damar hastalıkları ve gut hastalığının gelişimi adına risk teşkil etmektedir. Fazla protein alımı böbreklerin fazla çalışması ve sonrasında da böbrek hastalılarına zemin hazırlayacaktır. Tek yönlü beslenme vücut için gerekli vitamin, mineral alımında eksiklik olması ve gerekli besin öğelerinden faydalanamama gibi sonuçlar doğuracaktır.

 

YANLIŞ: Şekersiz olduğu sürece sınırsız çay ve kahve içilebilir.

DOĞRUSU: Şekersiz çay, kahve içmek bize kalori aldırmaz. Ancak fazla çay, kahve içmek zararlıdır. Çay, kahve içmek genellikle sıvı gereksinmesini karşılıyor gibi düşünülerek kişilerin su içmeyi aksatmasına neden olmaktadır.  Bu içecekler suyun yerini kesinlikle tutmamaktadır. Aksine çay ve kahve, kafein içerdikleri için fazla miktar tüketildiklerinde diüretik etki göstererek vücuttan sıvı kaybına neden olmaktadırlar. Bu içeceklerin kafein içerikleri vücutta asitlenmeyi de arttıracaktır.  Ayrıca çay ve kahvenin sınırsız içilebileceğini düşünüp yemeklerin hemen üzerine içmek, içerdikleri tanenler nedeniyle demir emilimini engelleyecektir. Bunların hepsi göz önünde bulundurularak çay ve kahveyi; yemeklerden 1.5-2 saat sonra, toplamı 5-8 fincanı geçmeyecek şekilde tüketmek doğru olacaktır.

 

YANLIŞ: Alkollü içecek tüketmek fazladan kalori almamıza neden olmaz.

DOĞRUSU: Alkol tüketimini ne kadar sıklıkta ve ne kadar miktarda tüketildiği çok önemlidir. Ancak alkollü içeceklerin kalorili olmadıkları kesinlikle yanlıştır. 1gr karbonhidrat ve 1 gr protein 4 kkal enerji verirken alkol 7 kkal enerji vermektedir. Ayrıca alkol vücutta şeker gibi metabolize olup yağ gibi depolandığı için fazlası bize kilo olarak geri dönecektir. Alkol oranın da kaloriyle doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden alkol oranı düşük olanları, sıklığına dikkat ederek tüketmek doğru olacaktır. Alkol tüketimi, haftada 1-2‘yi geçmeyecek şekilde; kadınlarda 1, erkeklerde ise 2 birimde tutulmalıdır. Alkol alımının ardında bol su içmeye özen göstermek de çok büyük önem taşımaktadır.